СИЛАТА НА НАЦИЯТА Е
   В ДУХА НА МИНАЛОТО
   Милен ПЕТРОВ пред в. "Пенсионери"

Милен Петорв Милен Петров е художественият ръководител на "Исторически парк".

– Господин Петров, как бихте се представили на читателите ни, откъде идва любовта Ви към историята?

– Благодаря за възможността! Роден съм на 24 декември 1972 година в Ямбол. Средното си образование завърших в ТТ "Добри Желязков" в Сливен, а висшето във ВВОВУ "Васил Левски" във Велико Търново, офицер от свързочни войски, специалност съобщителна техника.
Любовта ми към българската история и военното дело, която предопредели избора ми на професия и житейско поприще, ме насочи и към традиционните воински изкуства и бойни спортове, с които се занимавам от младежките си години.
Още като курсант започнах да тренирам айкидо в клуб "Калоян" под ръководството на Мартин Тодоров Сенсей, а впоследствие и при Радостин Маринов Сенсей, след това защитих първата си майсторска степен пред генералния секретар Шихан Масатаке Фуджита на Айкикай Хомбу Доджо. После бях помощник-инструктор в Шиюкан доджо – Сливен и инструктор в регионалния му клон в Ямбол.
Участвах активно и в дейността на прабългарска школа за оцеляване "Бага-Тур", основана и ръководена от Райчо Гънчев, където започнах самостоятелните си занимания по стрелба с лък, както и тренировки по конна езда с треньор Нина Янкова.
В един момент страстта ми към оръжията ме отведе във фехтовална академия "В. Етрополски" в София, където тренирах фехтовка със сабя под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов. След това станах един от учредителите на създадената от Мирослав Лисичков школа по средновековна фехтовка МОТUS. Започнах активно да се занимавам и с традиционния тайландски бокс муай тай в клуб GLORYS GYM в Сливен, ръководен от Николай Велчев.
През 2015 година учредих клуб за средновековни военни изкуства "Ратина", към късноантичната и ранносредновековната крепост "Туида" в Сливен и се обучавах в школа по традиционна стрелба с лък "Живата стрела", основана от забележителния конен стрелец Михай Козмей, а също и в школа по конни бойни изкуства "Мадарски конник", ръководена от Димитър Труканов.
Служих като офицер в БА до 2017 година. След напускане редовете на Въоръжените сили завърших Тракийския университет в Стара Загора със специалност инструктор по конен спорт и се присъединих към екипа на "Исторически парк" АД като ръковoдител на отдел културни дейности.

– Каква е основната Ви функция?

– Kато художествен ръководител работата ми е свързана с пресъздаване и оживяване на древната българска история и военното дело на територията на "Исторически парк" и извън него по време на културни събития и исторически реконструкции, провеждани на територията на общини и историко-археологически комплекси като Плиска, Преслав, Велико Търново и други. Ръководих проектите по изграждане на инфраструктурата на „Исторически парк” – праисторическо, антично и ранносредновековното българско селище и конна база, която да подпомага дейността му.
Автор съм и на проектите за монументални паметници като "Кубрат и синовете му", "Котраг, създателят на Волжка България", "Братята Асеневци", а също и на голяма част от художествените произведения – картини на историческа тематика, металопластика, керамика, дърворезба, историческо облекло и въоръжение и други, които се изработват за нуждите на парка и гостите, любители на изкуството и древната ни история.
Като част от дейността ми в парка основах и ръководя сдружение за исторически реконструкции "Българска школа за старинни воински изкуства Величие" при "Исторически парк" и Училище по старобългарска сабя "Арети" във Варна, които пресъздават воинската култура и уменията на нашите предци от Античността и Средновековието.

– Има ли наука във Вашата работа?

– Разбира се. Най-вече наука. Историко-археологическа наука и история на военното дело. Освен близките познанства и работни отношения с множество историци и археолози в страната и чужбина, като дългогодишен изследовател на средновековната българска история и култура аз самият съм автор на множество научни публикации, свързани с оръжезнанието и военното дело на българите.

– Разкажете ни повече за "Исторически парк".

– Той е уникален по своите мащаби и замисъл културно-исторически комплекс, в който е пресъздадена древната история на хората по нашите земи. На застроена площ от 140 декара паркът представя три големи завършени епохи от човешката история по нашите земи, а именно Праистория, Античност и Средновековие. Разположен е в непосредствена близост до село Неофит Рилски, Община Ветрино, и е само на 33 километра от Варна и Българското Черноморие.
Първата копка е направена през 2017 година, а инициатори на проекта са Ивелин Михайлов и доцент Николай Нинов. Идеята за изграждане на парка и същинската работа по изготвянето му отнемат шест предходни години. Тази идея е дооформена и обогатена със създаването на пилотния проект "Неолитно селище" през 2015 година, а символично първата копка на самия "Исторически парк" е направена през 2017 година. Само след две години той за първи път отваря врати за своите посетители и до днес посреща стотици хиляди гости от страната и чужбина.
Поводите ни за гордост са много – превърнахме проекта в една нова реалност, оцеляхме няколко трудни години и сме готови не просто да възродим културния туризъм, но и да превърнем българската история в една нова културна традиция, която да въплъти нашето славно минало в ежедневието на всеки, който осъзнато определя себе си като българин.
"Исторически парк" е мащабен проект, който непрекъснато се развива. Изграждането на комплекси за отдих или дългосрочно настаняване и превръщането на село Неофит Рилски в исторически курорт са необходима и неразделна част от проекта. Съчетаването на екзотични и изпълнени с историзъм места като юртеното селище и средновековната страноприемница, с къмпинг за каравани или къщи за гости и хотел, построени в средновековен стил, но предлагащи всички удобства на съвремието, е прекрасен начин да удовлетворим предпочитанията и нуждите на всички наши гости.

– Какви са впечатленията на посетителите?

– Правим всичко, което е по силите ни, за да оставим в нашите гости едно незабравимо впечатление. Единственият път към осъществяването на тази цел е оживяването на историята във всичките й познати аспекти. Бихме желали да потопим всеки един наш гост в духа на миналото, да го накараме да съпреживее историята, като попие и отнесе със себе си поне част от културните ценности и достижения на мисълта, които нашите предци са носили и въплъщавали в сътвореното от тях.
Както вече загатнах, чужденците, които посещават "Исторически парк", не са малко, но това все още не е туристическият поток, който очакваме и за който сме подготвени. Трябва да се работи много усилено в тази посока, защото последните години бяха изключително неблагоприятни за туризма в страната, а и по света и особено за културния туризъм. За преодоляване на тези негативни процеси и последствията от тях се изискват много креативност и постоянство и ние работим активно в това направление.
Реакцията на чужденците, които ни посещават, е и като на всички българи – удивление.

– Как "Исторически парк" може да помогне на образованието?

– Ще отговоря с думите на един легендарен български воин – командирът на конната ни дивизия по време на Първата световна война и освободител на Добруджа генерал Иван Колев: "Нека възродим атавистичния дух на конен народ, който отдавна е изгорил в огъня на битките всички книжни понятия за войната и помни само катехиза, изписан на остриетата на сабите."
Единствено чрез образованието и познаването на историята ние можем да предадем този войнстващ непримирим дух на поколенията след нас. Трябва да имплантираме тази любов към българското не просто по отношение на военното дело и защитата на родината, а във всеки един аспект от нашия живот и обществено значима културна, социална или политическа дейност. Върнем ли си този дух, който за пръв път попива в нас с родителската грижа и ученическата скамейка и се калява в годините на воинското обучение и възпитание, то ние имаме всичко. Имаме бъдеще.

– Как държавата може да помогне на Вашата кауза?

– Като просто си спомни, че е държава. Най-старата национална държава в Европа. Държавата на българите. Това обаче веднага следва да обърне погледа ни навътре към самите нас и това какво ние трябва да направим, защото държавата – това не е виртуална реалност или нещо извън нас. Държавата – това сме ние, българите. Вие, аз, човекът отляво и отдясно. Всички ние.

– Какво бихте казали на бъдещите посетители, защо да дойдат и да Ви посетят?

– Посетете "Исторически парк", защото той е неповторим. Защото е съграден в полза на днешните българи и в памет и за прослава на нашите древни предци. Какво повече от това?!

– Какво друго бихте споделили с читателите на "Пенсионери"?

– Историята е нашето минало, настояще и бъдеще. Времето е в нас и ние сме във времето и като носители на паметта и наследството на древните ние трябва да въплътим историята в цялото свое битие.
Силата на нацията е в духа на миналото. Друг път към бъдното няма!

Въпросите зададе Иво АНГЕЛОВ


2024 ПЕНСИОНЕРИ ® • Всички права запазени