ДЪРЖАВАТА


Нека не се заблуждаваме, предстои ни трудна година. Започваме без редовно правителство, без бюджет, но с реално поскъпване на хляб, ток, газ, данъци, акцизи…
Служебният кабинет не можа да се справи с 30-сантиметровия сняг. Десетки села останаха без електричество и вода с дни.
За мъките им в празничните дни заделиха компенсации от 2 млн. лв., с които да успокоят страстите. Не се постави основният въпрос за
ВИНАТА
на отговарящите за електропреносната мрежа концесионери. Защото те все мрънкат, че не им стигат парите за инвестиране и поддръжка на останалата от социализма поизносена система. Но чехи, немци и други ежегодно изнасят милиони печалба зад граница. Разните западни фирми и компании, изникнали като гъби след дъжд от началото на прехода, внедрили капиталистическото явление корупция, ощетяват хазната с около 8 млрд. лв. ежегодно. Няма да се отклоняваме с болезнената тема за грабежа на златното ни природно богатство, харизано от първите десни управления. Първоначално на канадци, а днес неизвестно на кого. Като се започне с търговските вериги, съсипали кварталните бакалнички и семейния дребен бизнес на предприемчиви нашенци и се стигне до проблемното ВиК на столицата, безобразието е пълно. Толкова ли сме некадърни, че да плащаме на външни изпълнители за неща, които 45 г. повредената социалистическа държава, при 9-милионно население, движеше перфектно?
Да се върнем към неприетия основен закон за приходите и разходите през 2025 г. Проектът на Главчев бе съсипан от критика. За пръв път БНБ категорично си позволи да го отхвърли. Не сме специалисти, но разликата от близо 18 млрд. лв. между онова, което е предвидено да изхарчим, и вноските от осигуровки, такси, процент от печалбата на едва оцеляващи фирми е стряскаща. Външни инвеститори не се очакват. Ще се теглят заеми. Апропо, дългът, с който доскоро се хвалехме, че е най-ниският в ЕС, удари космически връх – 47,733 млрд. Вътрешните задължения са близо 12, а външните – над 35 млрд. Ако разделим тази сума на топящото се население, излиза, че всяко българче от момента, в който се роди, вече е борчлия с около 2 хил. долара. Сравнено с развитите страни на Запада не е кой знае какво. В САЩ например държавният дълг достига 104 хил. долара на човек. В Китай, който вече е първа икономика в света, той е 3 хил. долара. А в Русия независимо от войната в Украйна е 2076 долара. Тези цифри показват коя държавна система е по-перспективна.
Родните пишман политици, които се прекланят пред Вашингтон и чакат оттам поредните заповеди, явно нямат нищо против да трупаме огромни заеми. При това те не отиват за развитие на икономиката, а за социални плащания и вдигане на заплатите безпричинно. За разлика от Щатите, които нямат никакво намерение да се издължат на онези, които са имали неблагоразумието или са били принудени да им отпускат огромни кредити, при нас всяко закъснение при погасяването на вноските води до тежки последствия – съдебни дела, мораториуми и т.н.
Тук е мястото да подчертаем, че нашенската демокрация през 1989 г. завари борч от 10 млрд., за който седесарите опищяха ортаклъка. Излиза, че
"ТАТОВАТА ДЪРЖАВА"
е значително по-ефективна при справянето с проблемите. Да не говорим за споходилата ни висока смъртност, ниска раждаемост, бедност, съсипана икономика и т. н.
Едно е сигурно, тарикатите, които се натискат да ни управляват, го правят с една-единствена цел – лично обогатяване.
Да се върнем към злободневието. Недоумяваме как без обсъден и приет от законодателната власт бюджет се случват увеличенията на какво ли не. Хлябът от 1 януари е с 20-30% по-скъп. Премахна се нулевото ДДС, което бе наложено с решение на НС. И това е само началото.
Тепърва ще се калкулират нови цени заради скока на енергоресурсите и др. Дано нашите избраници, които излязоха в предълга ваканция за Коледа и Нова година и ще бъдат проверявани за употреба на алкохол и наркотици при влизане в пленарната зала, проявят здрав разум и не разчитат, че зимата ще попречи на събиращия се гняв от пълната несправедливост при разпределението на средствата и променят проекта на Главчев.
Нашето увеличение на пенсиите от юли ще е около 8 на сто и така 812 хил. възрастни хора ще останат официално бедни. Цената на тока и газа скача с по-висок процент от прословутото швейцарско правило.
От нея зависят производствата на преобладаващата част от 20-те продукта, включени в "малката потребителска кошница", с които ние оцеляваме.
За сметка на това чиновничеството очаква до 30 на сто увеличение на възнагражденията. Факт е, че този апарат е прекомерно раздут и че нарочно не се въвежда електронното правителство, което да изхвърли на улицата безполезни бюрократи, настанени по политически симпатии на топли местенца около държавната софра. Няма значение за управниците, че ще се спестят милиони левчета. Администрацията им гарантира успех на изборите. Затова е бетонирана в уютните кабинети. Нейна е заслугата 13 г. да управлява Бойково правителство, довело страната до съществуващите кризи.
Следващите, които ще бъдат поощрени с около 25 на сто, са полицаите. На всичкото отгоре те не плащат и осигуровки. Вярно е, че трудът им е ненормиран и на моменти опасен. Но се прокрадва опасението, че управниците очакват вълнения, каквито са се случвали преди години по подобен повод, довели до падането на втория кабинет на охранителя от Банкя. За това пазителите на реда трябва да са добре финансово мотивирани, за да пердашат недоволните от некадърните корумпирани властници. МВР не е реформирано от началото на прехода. Съотношението в него на действащите ченгета и чантаджиите е такова, каквото не съществува в никоя страна в ЕС. Затова пък точно на тях се разчита изборите да не протичат честно, а в интерес на онези, които ги назначават и им вдигат заплатите.
При военните нещата са по-различни. Много от тях участват в мисии в горещи точки. Техниката им е стара. Условията за живот и обучение не отговарят на съвременните изисквания. Комплектът на личния състав е над 20 на сто. Не достигат курсанти и команден офицерски състав. На всичкото отгоре много от хората под пагон не одобряват намесата на НАТО в различни конфликти и най-вече в Украйна. С 4-5 стотачки допълнително към заплатите управниците се надяват да притъпят чувството им за отнет суверенитет.
Какво от тези предложения ще мине през пленарна зала, не можем да гадаем. Истината е, че пак на гърба на пенсионерите и бедните работещи ще се стовари тежестта от неумелото марионетно управление на държавата през всичките години на прехода.
Няма радост и оптимизъм от влизането ни в прехваленото
ШЕНГЕНСКО ПРОСТРАНСТВО
То самото изпитва рецесии, инфлации, остри политически сблъсъци, мигрантски хаос. Възстановени са доста граници между страни-членки на ЕС. Западът изсмука свежа, млада кръв от бившите соц. страни. Близо милион и половина нашенци плащат данъците си в Германия, Франция, Испания, САЩ и т. н. и нямат никакво намерение да се върнат в родината си. Цялата дандания с това дали сме, или не сме шенгенци, е глупаво театро. Сега борбата е да ни набутат в европейския финансов съюз. За шепа нашенски богаташи това е прекрасно, но за останалата част от народа не е така. Опасенията са, че при смяната на лева с евро животът допълнително ще поскъпне. Проф. Джефри Сакс напомни, че еврозоната се срина след финансовата криза от 2008 г. и едва когато Марио Драги стана председател на ЕЦБ, тя относително се възстанови. Другата опасност е, че: "Лидерите на САЩ искат да господстват над МВФ и Световната банка… Всичко това никак не ми се струва почтено. Трябва да бъдем много внимателни и да не политизираме тези институции, нито да ги разглеждаме като подчинени на САЩ" – подчертава професорът.
Родната политическа обстановка е неясна. Водиха се преговори за коалиция "орел, рак и щука". ГЕРБ постави условие премиерът да е от тяхната партия, забравили, че бившият им финансов министър Владислав Горанов е в корупционния списък "Магнитски".
Слава Богу, срамната сглобка не се случи. Май вървим към поредни извънредни избори. Време е президентът да се ядоса и постави точка на кошмарната политическа криза.

Според науката "държавата е политически организирана общност, заемаща дадена територия, имаща правителство и притежаваща вътрешен и външен суверенитет".
Понятието въвежда Николо Макиавели някъде между 1498-1512 г. При управлението на гражданите задължително изискване е справедливостта, а за международните отношения водещ е суверенитетът.
Осемдесет на сто от българите имат основателни претенции към двата демократични фундамента. Ако те отсъстват, понятието държава е само дума без смисъл и съдържание.

Петьо ДАФИНКИЧЕВ


2025 ПЕНСИОНЕРИ ® • Всички права запазени