ДУПКАТА


Случващото се напоследък с държавния бюджет е и за да бъдат уплашени хората, че положението е безнадеждно.
Виновни били Асен Василев, Денков, Кирил Петков и т. н. Те са раздавали повече пари, отколкото са събирани с данъци, акцизи, такси, осигуровки и прочие.
Тяхното правителство по време на "сглобката" е сътворило безумия, заради които финансовата дупка е стигнала огромните 18 млрд. лв. Пита се в задачата къде бяха в този период гербаджиите, които днес са особено критични. Не беше ли тяхна Мария Габриел, вицепремиер в онзи
"ПРЕСТЪПЕН КАБИНЕТ"
не гласуваха ли техните депутати увеличението на заплатите на военните с 35 на сто, на полицаите пак с толкова, на администрацията, че и на собствените им възнаграждения?
По около 20 млрд. са парите за пенсии годишно и за "чиновническата армия". Тя растеше на партиен принцип ежегодно с 10-15 на сто. За две петилетки населението на родината намаля с 1 милион души, а тези, които са длъжни да ни обслужват, нараснаха със 100 хил. щатни бройки. Естествено, професионализмът не е в основата на назначенията, а политическите симпатии и сметката колко поредният чантаджия ще е полезен в бъдещи избори. Ако е началник, ще може ли да принуди подчинените си да пускат съответната „правилна” бюлетина. Обикновено нагоре по чиновническата стълба се издигат верни на съответния вожд люде. Заради тях не стартира електронното правителство, което тутакси би намалило надутата администрация с до 30 на сто. Къде ще отиват отвикналите да се трудят кабинетни люде е проблем на онези, които разчитат на тях по споменатите по-горе причини. В строителството и частния сектор, който ги е хранил до момента, места колкото щеш. Но там се плаща за конкретен принос в създадения продукт…
Оказва се, че проблеми има и в нереформираните служби за сигурност, 4000 са натрупалите достатъчен стаж полицаи, които получават освен пенсия и заплата. Те са преграда и за кадровото израстване на млади специалисти със съответното образование, което прави ведомството на пазителите на реда непривлекателно – от една страна, и, от друга, ниско ефективно. Партиите искат да са в добри отношения с хората под пагон и в армията, в съда, списъкът е дълъг. И горчивата истина е, че бюджетните потребители не внасят осигуровки. Те вземат, но не дават нищо в общата хазна.
От телевизионните екрани мастити анализатори и коментатори се хващат за главата как ще се излезе от затрудненото положение. След като са ни уплашили какви тежки месеци предстоят, започват да ни успокояват, че нямало да се пипат заплатите, пенсиите, данъците. Щели да натиснат митниците, да внасят повече, отколкото досега, бирниците да не оставят длъжниците без санкции, защото длъжниците имали да дават над 5 млрд. лв., щели да орежат капиталните разходи, което означава пътища с кръпки, падащи при наводнения мостове, липса на детски градини и ясли и т.н.
Неправилно било големите фирми да получават компенсации заради скока на цените на тока. А защо всъщност електриката стана непосилно скъпа, се премълчава. За "зелената сделка", която е причината топлоелектрическите централи да са поставени в риск от затваряне, престана да се говори. Може би защото Тръмп е срещу нея. Милиони внасяме за вредни емисии, а най-големите замърсители на атмосферата САЩ, Китай, Русия, Индия въобще не признават Парижкото споразумение. Те са силни и могат да правят онова, което е в техен интерес, но на нас това не ни е позволено!
Няма да премълчим престъпленията, извършени срещу ядрената енергетика. Онези прозападни дърдорковци, получавали щедро спонсорство от задокеански фондации, доказващи, че няма смисъл от АЕЦ "Белене", тъй като потреблението ще намалява драстично, сега се изпокриха в миша дупка. От три години ние не изнасяме, а внасяме киловати във върхови моменти. Четирите затворени безпричинно реактора на АЕЦ "Козлодуй" и блокираното доизграждане на втората атомна централа, в която са вложени 3 млрд. лв. в демократичния период и още толкова по времето на социализма, не вълнуват силните на деня. Брюксел и Вашингтон заповядваха, нашенските марионетки изпълняваха и вследствие получаваха високоплатени длъжности в Брюксел – като Меглена Кунева например.
Безумие е да платиш над милиард и половина за два напълно завършени турбинни блока и да си готов да ги продадеш на 30-процентната им стойност на Украйна. На нас е забранено да работим с Русия, а Киев, който е във война с Москва, няма никакъв проблем в това отношение.
Прокрадва се подозрението, че ни плашат с окаяната
"ФИНАНСОВА СИТУАЦИЯ"
за да бъдем послушни и отново да не искаме онова, което ни се полага над предвиденото увеличение от 1 юли. То е с размера на поскъпналия ток – под 9 на сто. На всичко отгоре финансовата министърка Петкова намекна, че като се има предвид недостигът в бюджета, увеличението ни може да бъде само с 5 на сто.
Причината била в ниската инфлация. Ще ни се да уточним, че оповестяваната официално инфлация от 3 процента е фалшива. Със сигурност тя надхвърля 10 процента, но заради напъните ни, неподготвени да влезнем във валутния съюз с дефицит от 3 на сто, статистиците нагаждат цифрите.
Интересно, въпросните държавни служители не пазаруват ли в магазините, не виждат ли какво става с т.нар. "потребителска кошница", в която са най-необходимите за оцеляване продукти? С минимална заплата могат да се купят 20-те продукта в нея 8 пъти. В Румъния – 15 пъти. В страни от Централна Европа – 30 пъти и нагоре. Плащаме мляко, масло, кашкавал, брашно, олио и т.н. по-скъпо, отколкото са в Германия, Франция, Белгия. При 3-4 пъти по-високи доходи от нашите на хората там. Периодично се поднася информация, че, видите ли, в Румъния пенсиите са замразени.
Това е, за да си траем, че и тук да не се приеме подобно решение.
Само че в северната ни съседка няма 800 хиляди възрастни хора под прага на бедността. Понеже румънците са три пъти повече от нас (19,6 млн.), този показател би трябвало да е около 2,5 млн. души. Не сме чували да е така – напротив.
Стигнахме до
"ПОЛИТИЧЕСКАТА"
ситуация. Тя е необичайна. Коалицията е 3+1. ДПС на Доган, с което Борисов се кълнеше, че няма да се съюзява, е незаобиколим фактор. Те уж не искат зам.-министри, областни управители и прочее престижни постове.
Не ми се вярва. Този въпрос се обсъжда в различни варианти. Първият е вече пробван и не особено успешен. Получаваш дадено министерство и веднага подбираш екип от собствената си партия. Останалите от кабинета не ти гледат в канчето. Няма как корупцията да не пусне пипалата си при подобен принцип. Помним как Борисов раздаваше пари от прозореца на джипа и няколко милиарда задели за магистрала "Хемус", част от които безследно изчезнаха, без да бъде построен и завършен никакъв участък. Вторият подход е по-приемлив. Ако министърът е от ГЕРБ, заместниците му са от БСП, ИТН и вероятно от Догановите хора.
Така те ще се дебнат и кражбите ще са по-малко. Но пък корупцията ще се разпределя в четири направления…
Не сме черногледи, но практиката показва, че най-много се забогатява от държавни длъжности. Отклоняват се около 10 млрд. лв. ежегодно, както твърдеше бившата председателка на червените. Само че не извади на показ съответните доказателства и като си подаде оставката заради лошите резултати на изборите, другарите й взеха, че я приеха. Тя се обиди и чак се озлоби…
Има ли възможност да се запълни "дупката", която е препъникамъкът за сътворяването на справедливи разпределения на средствата в бюджета. Проектът на служебния кабинет "Главчев", който всъщност си беше на ГЕРБ и ДПС, бе оттеглен и в момента се пише и пресмята новият Основен закон на Републиката в министерството на Теменужка Петкова. Тя беше енергиен шеф в два кабинета на Борисов. Сега е главен ковчежник на тройната коалиция. Известно е, че ръководните кадри на ГЕРБ стават за всичко. Бил си външен министър, сега си вътрешен, като Даниел Митов и т.н. Но това е друга тема за разсъждение.
Първото изявление на Петкова в парламента бе
"ПАРИ НЯМА"
Ще видим как ще строи къща с недостигащ материал по начин всички да са доволни. Едва ли ще ни послуша, но според нас има сериозни резерви във високоплатените длъжности, в това число и в депутатските заплати, върховните съдии също искат 30 на сто увеличение, неизвестно защо. Някои служби в ДАНС настояват за двойно повече.
Ако се предложи на пленарната зала поради кризисната ситуация да няма възнаграждение над онова, което синдикатите твърдят, че е достатъчно, как ли ще гласуват нашите избраници – 2616 лв. според Института на синдиката месечно са необходими на семейство с едно дете. Нека най-високата заплата да е 5000 лв., а не 10-12 хилядарки месечно, както е за някои длъжности в медицината, правораздаването и финансовия сектор.

Онези, които изкопаха финансовата дупка, техен дълг е да я запълнят безболезнено за нас, пенсионерите.
Ние искаме онова, което гарантира достоен живот. Наше право е да протестираме, ако не ни го дадат онези, които наследиха и разграбиха сътвореното от нас през „тоталитарните години”. В тях достигнахме престижно място по брутен вътрешен продукт на глава от населението, бяхме на 26-о място според външни наблюдатели, сега сме на 70-а позиция. Повтаряме го често, за да не се забравя, така че некадърните властолюбци, които доведоха нацията до просешка тояга, лично забогатявайки от това, да си получат заслуженото…

Петьо ДАФИНКИЧЕВ


2025 ПЕНСИОНЕРИ ® • Всички права запазени