|

ОПОРОЧАВАНЕ

|

Стигнахме до дъното на демокрацията. Оказа се, че тя въобще не е онова, което брадати прозападни седесари внушаваха на предизборни срещи и митинги.
Думата "народовластие" идва от гръцки и означава форма на управление (държавна власт), произтичаща от народа.
Има две форми – "консенсусна", чрез референдум, или "представителна" – чрез избрани депутати.
ДЕМОКРАЦИЯТА
е най-лошата форма на управление, с изключение на всички останали, опитвани някога.”
Тази сентенция е на Уинстън Чърчил и случващото се в родината е доказателство, че преобладаващата част от населението не възприема положително парламентарната република.
Изпращаме своите 240 души в Народното събрание, даваме им привилегии и огромни заплати, а немалка част от тях нямат качествата на законотворци и, както се оказва, са попаднали
там по нечестен начин.
Купуването на гласове е масово явление. Докараният до колосална бедност българин е готов за 50 лева да пусне бюлетина за всеки, който му ги даде, независимо от коя партия е. Така в страна, в която над милион души са под и около прага на бедността, те не се доверяват на личности, известни със социалната си идеология, а на мутри, мошеници, далавераджии.
Рейтингът на парламента е едноцифрено число. Обезвереният електорат игнорира основното си право да отива до урните, за да изрази своята воля, и над 65 на сто от суверена въобще не си прави труда да участва в тази "измама".
Последните избори са доказателство за нечестно гласуване и нито прокуратурата, нито полицията реагираха адекватно на показваните в медиите нарушения и други сигнали на партийни застъпници. А след разразилия се скандал, при вторичната ревизия на резултатите на 2204 секции и проведената бърза анкета, едва 4% са онези, които приемат, че изборите за 51-вото Народно събрание са преминали нормално, срещу 84 на сто, отстояващи противно мнение.
Ами ако бяха разровени чувалите на останалите над 10 000 секции, тогава кошмарът щеше да е пълен.
Защо е така? Причината според нас е още от древността.
Античният мислител Аристотел подрежда "демокрацията" сред лошите, отклоняващи се форми на държавно устройство. Сред онези, при които властта се упражнява не за общото благо на народа, а за благото на властващите. Според него демокрация е господство на дадено мнозинство в свой интерес, загърбвайки онези, които не са от мнозинството.
Този вид управление обикновено завършва с явна или със скрита тирания. Управлява един човек в свой интерес и пак според Аристотел укротяването на елита става със закони, валидни за всички.
Онова, което днес наричаме "Върховенство на закона", е спасението.
У нас безспорно Бойко Борисов от 17 години е основен фактор във
ВЛАСТТА
с малки прекъсвания.
Той дърпа конците и на парламента, където ГЕРБ обикновено е мнозинство. Така контролира и тяхната законодателна дейност.
Заметеният под килима скандал с политическия чадър над хазартния бос Васил Божков заради лична изгода е доказателство, което прокуратурата смачка. Една промяна в данъчните правила му даде възможност да "спести" от данъци няколкостотин милиона, за което според него е бил длъжен да се отблагодарява подобаващо.
Финансовият министър Горанов влезе в списъка "Магнитски" точно заради тази далавера. Но Бойко се измъкна сух от водата, както винаги го прави. Заслугата е на държавното обвинение. А то, както се говори на Женския пазар, е в ръцете на Делян Пеевски. Оттук е и топлата връзка между тях и зависимостта, която „момчето” демонстрира. Многократно той се "изпусна", че от него зависи "краят" на онези, които не се съобразяват с амбициите и желанията му. Неговата партия "ДПС - Ново начало" постепенно от опозиция, обградена уж със санитарен кордон, гласувайки за бюджета, се превърна в "резервна гума" на кабинета.
Противниците на влизането на партия "Величие" в парламента естествено са тези двама могъщи господа. Те влияят и на изборния процес. Иначе поради какви причини гласове на патриотичната партия ще отидат в графата отдолу или отгоре на протоколите. Причината е, че Ивелин Михайлов обявява готовност заедно с МЕЧ, а защо не и с "Възраждане", да се борят срещу модела Борисов – Пеевски.
Затова са и ревизиите на негови фирми и медийните публикации срещу него и приближените му. Около 100 хиляди души ги подкрепиха за изборите. Техният глас няма никакво значение.
Вероятността да влезнат с петмесечно закъснение след проверката на Конституционния съд, подложен според председателката му Павлина Павлова на небивал натиск, се оказа трудно дело.
"Възпрепятства се дейността на Конституционния съд за приключване на делото по оспорване законността на изборите" – обяви тя в обръщение по Националната телевизия и добави: "Централната избирателна комисия продължава да не изпълнява възложените й задачи, защото "Информационно обслужване" е подало на Софийска градска прокуратура предоставените им материали по конституционното дело заедно с техническите носители и устройства без разрешението на Конституционния съд."
Ще посочим, че тази институция е най-висшият орган в държавата. Той не може да бъде поставян в зависимост от действията или бездействията на други държавни органи. Така е в нормалните страни.
Топката се тупа до безкрайност, нещата се разтакават, за да се прикрият извършени нарушения. Атаките срещу висши магистрати и вещи лица – експертите, призвани да извършат проверките, се сипят главно от страна на онези, за които влизането на "Величие" ще ги лиши от някой друг депутат. А Делян Пеевски буквално нарече подобно нещо "престъпление". Породи се
СПОР
от типа на "кокошката и яйцето".
Има ги протоколите от няколко секции, но ги няма бюлетините, поясняваме за онези, които никога не са се докосвали до изборния процес и свързаното с него законодателство. Протоколът е следствие от преброяването на бюлетините. Той може да се
МАНИПУЛИРА
и без първичния източник волеизявлението на гражданите увисва във въздуха.
Да, има и бюлетини, задрасквани с еднакъв почерк, както и ред други грешки, но цялостно касиране на изборите няма да стане. Най-малкото понеже сме се запътили към Европейския финансов съюз и извънредните избори биха поставили точка на тази мечта на десницата. А тя управлява, с малки изключения, от сумати време. Нея пък я командват охранителят от Банкя, разбира се, и Делян Пеевски.
Двата протеста на "Величие" и на "Правосъдие за всеки" бяха заклеймени. Борисов бе гневен, че са отишли пред къщата му да тревожат квартала в десет часа вечерта. Делян пък ги на рече "хуни" и заяви, че може и той да доведе много повече свои хора пред домовете им.
Правозащитниците скандираха пред прокуратурата срещу намесата й в нещо, което не е нейна работа, докато не приключи делото. Разбира се, и срещу нейната обвързаност с Пеевски.
Митингът бе многолюден, явно на хората им бе писнало.
В крайна сметка Конституционният съд прояви мъжество и обяви, че 16 депутати са избрани незаконно, а "Величие" трябва да влезе в пленарната зала с допълнителни сто гласа.
Опорочаването на изборите руши основите на демокрацията.
Порокът е деяние или поведение, навик, който се счита за неправилен, неморален, унизителен.
Според Алберт Айнщайн порокът на капитализма е пренебрегването на човешката личност и неспазването на правата на човека.
У нас всичко не е такова, каквото трябва да бъде, и вината не е на политическата класа, която гледа своя интерес, а на овчедушието, завладяло ни, и на страха.
Прекрасната ни родина, гордата в миналото ни нация трябва да се отърси веднъж завинаги от мутренските модели на управление.
Изходът е в масово гласуване, промяна на основния закон за волеизявление и промяна в мисленето на хората, самоизключили се от обществото. Само така доброто може да победи злото, стига да повярва в себе си и в това, че от нас зависи бъдещето на нашите деца и внуци.
|
Петьо ДАФИНКИЧЕВ
|
|