ПРОВОКАЦИЯ


Кабинетът Желязков изчака да мине конгресът на БСП и направи опит да удари в гръб коалиционните партньори от Левицата. В 23 часа на 18 февруари министерството на Теменужка Петкова публикува своя проектен бюджет. Беглият му прочит даде основание на бившия главен финансист на републиката Асен Василев да го нарече...
"СКАНДАЛЕН ДОКУМЕНТ"
Без да изпадаме в подробности, ще се спрем на демонстрацията на антисоциално поведение на носителите на мандата. Така нареченото швейцарско правило за пореден път в периода на управление на ГЕРБ бе пренебрегнато.
Припомняме, че през първите две години на специално повикания от САЩ суперексперт Симеон Дянков, с прякор "Постната пица", пенсиите бяха замразени. Според закона, приет през 2006 г., регламентиран в разпоредби на Кодекса за социално осигуряване (чл. 100), осъвременяването на пенсиите е ежегодно и задължително от 1 юли с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса за потребителски цени през предходната година (инфлацията).
За 2025 г. той трябва да е 8,6 на сто – изключително нисък и неотговарящ на реалното поскъпване на живота. Съмненията са, че Националният статистически институт подава неточни данни за ниска инфлация, за да се отговори на изискванията за влизане във финансовия съюз от 1 януари 2026 г. Това е и главната цел на гербаджиите и те са готови на всяка цена да я постигнат.
Борисов многократно повтаря, че едва ли не си е дал мандата на други партии и ако не успеят да вкарат страната в групата членки на ЕС, използващи за разплащателно средство еврото, ще разтурят "Сглобката".
Да се върнем към скандала. Бюджетарите на г-жа Петкова, за да икономисат 417 млн. лева, решават да прекроят швейцарското правило и вместо съотношението да е 50 на 50, то да е 80 на 20 на сто, а увеличението да бъде 5 процента!
Това е проява на
НИСЪК МОРАЛ

защото няма как да не са наясно държавните чиновници, получаващи тлъсти заплати, че мизерията сред възрастните хора е колосална. Към края на миналата година едва 18 на сто от пенсионерите са с доход над 1000 лева.
700 000 са онези, които са с трайни увреждания и имат право на финансова подкрепа. 358 000 са семействата, мръзнещи през зимата, ако не бъдат подпомогнати. 814 155 души са онези с минимална пенсия, която до първи юли 2024 г. бе 523,04 лв. и нарасна на 580,57 лв. Линията на бедност е 638 лв. Над 800 000 са пенсионерите, които свързват двата края под този праг. 423 000 получават до 580 лева. Според КНСБ 1474 лв. е необходимият чист месечен доход за издръжка на един човек. Повече от 2/3 от над двата милиона пенсионери не могат и да сънуват такива пари в продънените си джобове.
Да посегнеш на срамния процент, който не покрива дори увеличението на тока с около 8,8 на сто, означава само едно - безобразно отношение към поколението, което е построило луксозните кабинети, в които се ширят министри и депутати.
Предполагаме, че социалистите в правителството, които са гласували против приемането на бюджета в този му вид, едва са дочакали сутринта, за да се срещнат с Борисов, който, както е всеизвестно, "командва парада". В ранни зори новият председател на БСП Атанас Зафиров почука на вратата му. Какво точно са си казали двамата лидери, е тайна, но след два часа процентът от 5 на сто се върна към законните 8,6 на сто. Възникна и спор между ПП-ДБ и Делян Добрев кой е допринесъл за тази промяна...
Някои ще кажат "много шум за нищо" и може би са прави. Понеже, ако си с минимална пенсия от 630 лв., добавката от средата на годината към нея ще бъде 54,18 лв. Пари, недостатъчни да се купи една "потребителска кошница". Стойността на 20-те жизненоважни продукта в нея е 113,72 лв. Възрастният нашенец с месечния си доход може да придобие 5,5 такива „кошници”, в които има брашно, мляко, олио, захар и т. н. Румънският пенсионер, с когото преди 15 години бяхме равни, дори го изпреварвахме по благосъстояние, днес е два пъти по-добре от нас и може с месечния си доход да купи 11 "кошници".
Защо се получи тази разлика, е добре да отговорят онези, които ни управляваха в този период.
През трите мандата на Борисов намаляхме с един милион. Първи сме по смъртност. Нацията застарява със страхотна скорост. Няма кой да работи, за да се осигурява и да влизат пари в пенсионното. Скоро един труженик ще храни един пенсионер, но тъй като ние сме повече от работниците, вървим към катастрофа със страшна сила.
Обръщането на нещата е възможно само при коренна промяна в посоката на движение. Излекуването от негативни явления като кражби, корупция, злоупотреби е в основата на реалната промяна. А в този бюджет например, в който не достигат между 6 и 9 милиарда приходи, капиталовите разходи са преобладаващи. Пак ще се облажат строителни фирми на "свои хора", които знаят как да се отблагодаряват, на когото трябва, за сметка на качеството, дебелината на асфалта и т. н.
Другият важен момент е раздутата
АДМИНИСТРАЦИЯ
Болката е стара. Назначават се все нови и нови партийни кадри и се блокира въвеждането на електронно правителство, което би намалило с 30 на сто бюрокрацията.
Има какво да се желае и от пазителите на реда. Нашите са точно два пъти повече, отколкото са в Румъния и Швейцария. На 100 000 население имаме по 398 полицаи и сме на осмо място в света по този показател. САЩ, откъдето вземаме пример, на 100 000 души се падат 262 полицаи и са на 43-то място. Разликата е осезателна, а броят на разкритите престъпления не е в наша полза. Друг е въпросът, че доста от пострадалите не се регистрират, защото не вярват на властта.
В бюджета "Петкова" увеличенията на заплатите в МВР са между 50 и 70 процента. Облагодетелствани са и военните, които получиха увеличения от 35 процента още през януари. При пазителите на реда е приложена хитрина. Увеличението им не се прави върху основните възнаграждения, а върху брутните заплати заедно с часовете извънреден труд, дежурствата, прослуженото време и така нататък. В пенсионерските клубове се майтапят: "дават им много пари, за да ни бият под колоните на Министерския съвет, когато тръгнем да протестираме".
Що се отнася до армията, службата в нея е непривлекателна. Причината според нас не е заплащането. Поколението ни се кълнеше да брани родната земя и народа без никакви пари. Патриотизмът ни идваше от семейството, от училището, от вярната история за извървения героичен път на нацията, с която се гордеехме. Днес родолюбието отстъпва на верността към НАТО. Агресивният военен блок не е привлекателен. След 1999 г. и въздушните удари срещу Белград с операция, наречена "Благородна наковалня", доста младежи си задават въпроса защо ООН не даде съгласие за провеждането й и въпреки това бяха избити за 11 седмици 2000 сърби, наши братя, православни славяни.
За Ирак, Либия, Сирия няма да повтаряме. Стотици хиляди жертви на акции тип "шок и ужас" загинаха без никаква вина. Така че не всичко е в парите. Без всестранната помощ на страните–членки на НАТО, войната в Украйна отдавна щеше да приключи и близките до сърцата ни потомци на Тарас Булба и Александър Невски нямаше да се избиват помежду си.
Постоянно се вдигат заплатите на учителите, без да е реформирано образованието като цяло. Колкото и всеотдаен да е преподавателят, учебниците, по които е длъжен да промива мозъците на обучаемите, са безобразни.
Девет милиарда отиват в здравната каса за нашето „безплатно” според конституцията лечение, но такова ли е то? Дори един преглед при джипито без двулевка не става. И така по веригата – избор на екип, измислени допълнителни процедури, фалшиви диагнози и пр.
Провокацията с деформацията на швейцарското правило възбуди политическите елити. Социалистите се държаха като победители, десните също застанаха срещу тази несправедливост. А Делян Пеевски заплаши, че ако онези не слушкат, ще ги побърка с протести. Бюджетът набързо се ремонтира, но между първото и второто четене ще има дебати в пленарна зала.

Допускаме, че провокацията с 5-процентно увеличение е и за това да не се поиска повече от недостатъчните 8,6 на сто към най-ниските пенсии в Европейския съюз.
Очакваме с идването на пролетта ръководствата на пенсионерските формирования да се стегнат за масово изразяване на недоволство и настояване за справедливо, обективно преизчисление на парите им, най-малкото понеже няма друга държава на Стария континент, в която половината от възрастните хора да съществуват под прага на бедността.

Петьо ДАФИНКИЧЕВ


2025 ПЕНСИОНЕРИ ® • Всички права запазени