СЕДМИЯТ ОДИТ

Предизборната кампания не се отличаваше кой знае колко от досегашните. Затова и активността се повиши незначително. Такава бе и целта на евроатлантиците, които разчитаха на твърдия си електорат и хич не им се щеше кьораво и сакато да се юрне към урните.
Платените гласове и кооперативният вот потънаха в общото море на желаещите реално да се променят нещата в многострадалната ни родина. А властта хич не им се напуска. На всичкото отгоре за дългия период на управление десните са натрупали доста грехове, достойни за прокурорско разследване. Но от опит знаем, а и историята го потвърждава, че
ПОБЕДИТЕЛИТЕ
не ги съдят! Крилатата фраза се приписва на Екатерина Велика. Тя отменя присъда на военния съд за самоволни, нестандартни действия на бъдещия генералисимус Суворов при щурма на Тутракан през 1773 г. Но да не се връ-щаме към минали векове. У нас практиката е същата – няма значение как си победил на изборите, но щом си побе-дител, веднага се забравят раздавани милиони през прозореца на джипката, изнасяне в сакове и чували на пари, уж дадени за строеж на АМ "Хемус", и т. н.
Полицията от своя страна прекомерно рекламно се стара да лови тефтери с имена по заложни къщи и в махленски магазинчета. Рядко минаваше ден в новините да не ни показват мургави мъже с белезници и обсадени гета. Минават изборите и в зависимост от резултатите престъпленията се потулват. Най-отвратителното е, че не се вадят на показ поръчителите. Дори в самия ден на гласуването над 120 човека бяха арестувани за нарушение на изборния закон. Носеше се мълвата, че най-много гласове е купувал Делян Пеевски. Не лично той, а емисари на неговото ДПС. Сигналите се сипеха отляво и отдясно. Алиансът на Ахмед Доган бе най-напорист в обвиненията. Изгледахме цял турски сериал тип "Любов и омраза". Социолозите наливаха масло в огъня. Три агенции два дни преди надпреварата поставиха ДПС-тата едно до друго със символична разлика в прогнозите. Това бе повод пазарът да се развихри с нова сила. Последният слух бе, че милионерът Пеевски е изчезнал извън страната. Имал отношения към групата, хваната да произвежда перфектни фалшиви пари. Не ни се вярва най-богатият младеж да се занимава с крими глупости. Той държи в ръцете си цялата държава и напоследък е доста предпазлив заради списъка "Магнитски". Но знае ли човек? От централата му разпространиха, че босът им не е избягал в Катар, а е в Якоруда и се среща със симпатизанти. Той се появи в родопско селце в деня на вота, изненадвайки журналистите. Онова, което буди безпокойство, бе, че в Хасково машините се повредиха масово. А съотношението на гласувалите в ромската махала и онези в самия град е едно към четири в полза на мургавите братовчеди. В Благоевград картинката беше подобна. И на двете места водач на листите на "ДПС-Ново начало" е Делян Пеевски. Но никой не посмя открито да предположи някакви нередности.
Общото
ПРИТЕСНЕНИЕ
бе, че "Възраждане" набира скорост и привлича не само националисти, но и социално слаби, на които мястото им е при левите. Костадин Костадинов постоянно заявява, че в България има две партии – неговата и всички останали. Не е долюбван и от медиите. Вкарват го в пред-изборно студио и определеното му време отива да отговаря на въпроси, че сестра му не е уличница, защото няма такава. Явно заповедта от Брюксел е да не се допуснат "патриотите" да бъдат в първата тройка. Въпреки всичко те запазиха мястото си в челото на надпреварата. Просто онова, което хората от "Възраждане" говорят от трибуната на парламента, по митингите или обикаляйки страната, до голяма степен се припокрива с надеждите на обикновения българин най-после старите мутри да бъдат изметени от властта и да задуха вятърът на промяната.
За водещото място на Борисов съмнения нямахме. За 15 г. той се е погрижил да изгради вярна армия от администратори, бизнесмени, служители на МВР, мечтаещи за "здрава ръка" пожарникари и техните семейства. Лошото е, че онези, които гласуваха за него, но не са заинтересовани лично от оцеляването му, не разбраха, че след трите му мандата на премиер той толкова си може. Каквото и да обещава, в крайна сметка то не зависи само от него, а и няма необходимите знания и качества да го постигне. Неговият проблем е, че до последно твърдеше: "Имам ли 80 депутати, ще направя всичко възможно за редовен кабинет, на който съм готов да бъда премиер, понеже съм най-опитният…"
Дали ПП-ДБ ще се съгласят на подобен вариант, остава да видим. Оттам заявиха, че с Борисов ортаклък няма да правят. Още повече, че той настоява да бъде министър-председател.
Поведението на ПП-ДБ някак си убягваше от камерите. Дребни заяждания, скандалчета, пращани смс-и до този или онзи "предател" като Радостин Василев със заплахи, че ще изчезне. На атаките на герберите за натрупан многомилиарден дълг
ВИНОВНИКЪТ
Асен Василев умело се измъкваше с цифри и данни, които няма как да бъдат проверени. А Кирил Петков, за да не дразни онези, на чиито гърбове чрез протестите през 2021 г. стана премиер, буквално се скри.
Сценаристите на Слави Трифонов демонстрираха характерното за тях високо самочувствие и обещаваха ревизии в бъдещия парламент, убедени, че влизат в него. Щели да разкажат играта на корумпираните. Учудваме се как ще се случи подобно нещо, след като те се обявяват за десни, което означава, че са идеологически братя с евроатлантиците. А точно те са носители на корупционните практики. Няма как да си крупен рушветчия, без да си на сериозна позиция във властта. ИТН останаха на опашката. Причината може би е точно в това – хората ги възприемат като бъдещ съюзник на ГЕРБ, ако от Вашингтон разпоредят редовен кабинет да има на всяка цена, независимо какви заявки предизборно са правили.
"Обединената левица" е тема, заслужаваща отделно внимание, както и постигнатите от нея не съвсем удовлетворителни резултати. Очаквахме коалицията от 14 партии, начело със Столетницата, да вдигне висока вълна, с която да измие Авгиевите обори. Явно не им достигна времето. Представиха се по-добре, отколкото на миналите парламентарни избори.
Напрегнатата международна обстановка не се отрази на активността, както се очакваше. Малко над 2,5 млн. нашенци отидоха до урните. Каква легитимност има "победителят", като над 2/3 от българите не го припознават за такъв? Как ще обедини нацията, за да тръгнем уверено към обещаваното многократно от Бойко Борисов благополучие?
Войната в Украйна бе изместена от избиването на хиляди палестинци в Близкия изток. Нямаше разделителна линия при гласуването между русофили и русофоби. Може би защото хиляди нашенци, отнасящи се с уважение към "братушките", отчаяни от слугинажа и безобразията на политиците, просто игнорираха изборите с усещането, че те нищо не променят. Затова пък всички евроатлантици под строй се явиха в изборните секции, като за повечето от тях оцеляването на ГЕРБ е личен съдбоносен въпрос.
САМОТО ГЛАСУВАНЕ
премина обичайно вяло. В доста секции представителите на политическите сили бяха дошли заради хонорара и хич не се занимаваха зорко да следят за нарушения и прецизното попълване на протоколите. Само в Хасковско и Благоевградско, незнайно защо, 50% от членовете на СИК бяха сменени в последния момент. Не в такъв размер, но това се случи и в останали райони на страната.
Предварително се знаеше как ще се подредят партиите с малки разлики. Преминаването на 4-процентната бариера от МЕЧ не ни изненада. Още от момента, в който Радостин Василев обнародва договорките на Националния съвет на ПП как да употребят властта, адвокатът от Плевен се ползваше със симпатии в обществото. Първото му изявление веднага след като приключи окончателното преброяване на гласовете, потвърди неговата революционност и готовност да се бори срещу ГЕРБ и ДПС. Дори призова за общ фронт срещу тези, които, според него, са корумпирани партии. Заяви, че ако управлението на МВР бъде дадено на МЕЧ за 4 или 8 години, престъп-ниците от горните етажи на властта ще получат заслужено възмездие.
На "Величие" не достигнаха смешно малко гласове, за да влезе в законодателната институция. Иначе заедно с МЕЧ биха били нелоши съюзници.
Изключително важно е преди да се отварят фронтове срещу когото и да било, да се търсят съюзници и се прокарват мостове. "Възраждане" и БСП имат доста допирни точки с МЕЧ...

Нарекохме тези разсъждения седмия одит, защото изборите са нещо като ревизия на политическата класа. А и понеже думата одит има и друго значение – от английски "слушам, чувам". От изключително значение е депутатите да са наясно, че по-важното е не да слушат своите симпатизанти, а да чуват онова, негласуващото мнозинство, което се самоизключва с отвращение от изборния процес. Докато електоратът масово не тръгне към урните, родината ни няма да постигне национално единение, водещо към мечтаното благополучие. Наложително е ген. Румен Радев да мисли сериозно в тази посока. Той безспорно е патриот, което означава, че за него България е над всичко..
Изборите за 51-вото НС са вече минало. Отсъства бурна радост от постигнатите резултати. Предстоят дни на договорки, надлъгвания и скандали. Дано да не сме прави, ама надали...

Петьо ДАФИНКИЧЕВ


2024 ПЕНСИОНЕРИ ® • Всички права запазени